Maintenance window scheduled to begin at February 14th 2200 est. until 0400 est. February 15th

(e.g. yourname@email.com)

Forgot Password?

  Or login with Facebook
  Defense Visual Information Distribution Service Logo

  Żołnierze poznają polską kulturę dzięki lekcjom polskiego

  Polish language class immerses Soldiers in cultural landscape

  Photo By Sgt. Hubert Delany | Kasia Kardasiewicz (right), a Polish linguist with Mission Essential, teaches U.K....... read more read more

  BEMOWO PISKIE, POLAND

  06.20.2018

  Story by 2nd Lt. Robert Bannon 

  2d Cavalry Regiment

  Armia amerykańska zapewnia coraz więcej możliwości rozwoju, wzbogacając kulturowo i intelektualnie żołnierzy, którzy ich poszukują. Mimo wielu zajęć i obowiązków w trakcie sześciomiesięcznej rotacji w Bemowie Piskim służąc w Batalionowej Grupie Bojowej, żołnierze z 2. Pułku Kawalerii znajdują czas, aby poszerzyć swoją wiedzę.

  Kasia Kardasiewicz, polska tłumaczka z Grupy Bojowej odgrywa istotną rolę w poszerzaniu horyzontów intelektualnych żołnierzy. Od listopada 2017 roku prowadzi kurs języka polskiego dla początkujących w każdy wtorek i czwartek. Zajęcia te powstały z jej inicjatywy. Podczas drugiej rotacji Kasia zwróciła się z prośbą do kierownictwa Grupy Bojowej o udostępnienie sali, w której mogłyby odbywać się zajęcia.

  „Zdecydowałam się to zrobić, ponieważ chciałam, aby żołnierze poznali nie tylko język polski, ale także polską kulturę, zwyczaje i historię" – powiedziała Kasia Kardasiewicz. „Nauczanie języka jest czymś więcej niż uczeniem gramatyki i struktur leksykalnych. Chodzi o dzielenie się wiedzą o społeczeństwie."

  „Pierwsza grupa uczniów była mała, ale bardzo zgrana” - wspomina Kasia Kardasiewicz. Po zakończeniu rotacji Rumuni wręczyli jej kwiaty i dyplom podpisany przez ich dowódcę jako wyraz wdzięczności. Dzięki sukcesowi z uczniami drugiej rotacji , lekcje nabrały rozpędu i grupa przybrała na sile. Obecnie składa się z około dwudziestu żołnierzy z całej Grupy Bojowej. Na lekcje przychodzą również trzej polscy uczniowie z lokalnej szkoły w Bemowie Piskim, którzy pomagają w lekcjach. Oprócz nauki języka i kultury, lekcje są szansą do wzmacniania więzi miedzy żołnierzami z różnych krajów stacjonujących w Bemowie Piskim.

  „Czasami trudno jest zmotywować się do przyjścia na zajęcia po długim i wyczerpującym dniu pracy" - powiedział porucznik Matthew Kemelek, regularny uczeń ze Sztabu 2. Pułku Kawalerii. „Ale kiedy już trafisz na zajęcia zdajesz sobie sprawę, że było warto. Zajęcia są zabawne, relaksujące i są świetną okazją, by poznać ludzi z całej Grupy Bojowej.”

  Zdając sobie sprawę z trudności języka polskiego, Kasia Kardasiewicz wprowadza „przyjazną atmosferę", która zachęca uczniów do udziału w zajęciach. W programie nauczania wykorzystuje gry, piosenki, filmy wideo i inne angażujące materiały.

  „Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczą w moich zajęciach" – powiedziała Kasia Kardasiewicz. „Każdy ma szansę mówić i mieć pewność, że ich wymowa zostanie poprawiona w razie potrzeby. Osobiście uważam, że bardzo ważne jest, aby uczniowie byli poprawiani natychmiast by wiedzieć, co robią źle, a co dobrze."

  Lekcje wzbogacone są ponadto okresowymi wycieczkami, podczas których uczniowie mogą zapoznać się z lokalną społecznością i przećwiczyć nabyte umiejętności językowe w praktyce. Ostatnia mała miejsce 20. maja 2018 roku w Krutyniu, gdzie uczniowie pokonali 13 kilometrową trasę kajakami. Przez cały dzień, z małą pomocą p. Kasi, musieli polegać na swoich podstawowych umiejętnościach językowych, aby wejść w interakcję z mieszkańcami.

  Te doświadczenia sprawiły, że chociaż żołnierze nie mogą opuścić Bemowa Piskiego z pełną płynnością języka polskiego, z pewnością pozostaną im bezcenne wspomnienia oraz umiejętność samodzielnego zamówienia pierogów.

  LEAVE A COMMENT

  NEWS INFO

  Date Taken: 06.20.2018
  Date Posted: 06.20.2018 11:38
  Story ID: 281612
  Location: BEMOWO PISKIE, PL

  Web Views: 208
  Downloads: 0

  PUBLIC DOMAIN