Maintenance window scheduled to begin at February 14th 2200 est. until 0400 est. February 15th

(e.g. yourname@email.com)

Forgot Password?

    Or login with Facebook

    Army team wins 26 medals in Warrior Games swimming events

    COLORADO SPRINGS, CO, UNITED STATES

    10.02.2014

    Courtesy Story

    Army Recovery Care Program

    COLORADO SPRINGS, Colo. – Army team wounded warrior athletes Allan Armstrong (Warrior Transition Unit, Walter Reed National Military Medical Center, Maryland), Raymond O'Donnell (Warrior Transition Battalion, Tripler Army Medical Center, Hawaii), Rhoden Galloway (Warrior Transition Battalion, Fort Sam Houston, Texas), Kelly Elmlinger (Warrior Transition Unit, Brooke Army Medical Center, Fort Sam Houston, Texas), Kawaiola Nahale (Warrior Transition Unit, Schofield Barracks, Hawaii), Erin Stewart (Warrior Transition Battalion, Fort Riley, Kansas), Matthew Spang (Warrior Transition Battalion, Fort Sam Houston, Texas), Michael Smith (Warrior Transition Battalion, Fort Sam Houston, Texas), and Brian Boone (Warrior Transition Battalion, Fort Sam Houston, Texas) medaled in yesterday’s Warrior Games Swimming competitions. Their performances exemplified the resilient spirit of all Soldiers.

    The full results can be found at http://www.teamusa.org/US-Paralympics/Military/Warrior-Games-presented-by-Deloitte/Competition-Results

    Men’s 50 Meter Freestyle
    S5, 7, 9 Classes
    Gold Medal: August O'Neill, U.S. Air Force
    Silver Medal: Allan Armstrong, U.S. Army
    Bronze Medal: Daniel Oosterhous, U.S. Air Force

    S10 Class
    Gold Medal: Raymond O'Donnell, U.S. Army
    Silver Medal: Jamie Sclater, U.S. Marines
    Bronze Medal: Brett Parks, U.S. Navy

    Open Class
    Gold Medal: Kyle Reid, U.S. Marines
    Silver Medal: Rhoden Galloway, U.S. Army
    Bronze Medal: Mitchell Keiffer, U.S. Air Force
    Women’s 50 Meter Freestyle
    S8, 9, 10 Classes
    Gold Medal: Kelly Elmlinger, U.S. Army
    Silver Medal: Sarah Evans, U.S. Air Force
    Bronze Medal: Tatiana Perkins, U.S. Air Force

    Open Class
    Gold Medal: Maryann Miller, U.S. Marines
    Silver Medal: Kawaiola Nahale, U.S. Army
    Bronze Medal: Erin Stewart, U.S. Army

    Men’s 100 Meter Freestyle
    S7, 9 Class
    Gold Medal: August O'Neill, U.S. Air Force
    Silver Medal: Allan Armstrong, U.S. Army

    S8 Class
    Gold Medal: Leonard Anderson, U.S. Air Force
    Silver Medal: Pedro Aquino, U.S. Marines
    Bronze Medal: Matthew Spang, U.S. Army

    S10 Class
    Gold Medal: Jamie Sclater, U.S. Marines
    Silver Medal: Raymond O'Donnell, U.S. Army
    Bronze Medal: Brett Parks, U.S. Navy

    Open Class
    Gold Medal: Kyle Reid, U.S. Marines
    Silver Medal: Rhoden Galloway, U.S. Army
    Bronze Medal: Benjamin Latham, U.S. Marines

    Women’s 100 Meter Freestyle
    S9, 10 Classes
    Gold Medal: Kelly Elmlinger, U.S. Army

    Open Class
    Gold Medal: Maryann Miller, U.S. Marines
    Silver Medal: Kawaiola Nahale, U.S. Army
    Bronze Medal: Erin Stewart, U.S. Army
    Men’s 50 Meter Backstroke
    S5, 7, 9 Classes
    Gold Medal: August O'Neill, U.S. Air Force
    Silver Medal: Allan Armstrong, U.S. Army
    Bronze Medal: Daniel Oosterhous, U.S. Air Force

    S8 Class
    Gold Medal: Pedro Aquino, U.S. Marines
    Silver Medal: Leonard Anderson, U.S. Air Force
    Bronze Medal: Michael Smith, U.S. Army

    S10 Class
    Gold Medal: Raymond O'Donnell, U.S. Army
    Silver Medal: Jamie Sclater, U.S. Marines
    Bronze Medal: Orion Orellana, U.S. Air Force

    Open Class
    Gold Medal: Rhoden Galloway, U.S. Army
    Silver Medal: Kyle Reid, U.S. Marines
    Bronze Medal: Benjamin Latham, U.S. Marines
    Women's 50m Backstroke
    S8, 9, 10 Classes
    Gold Medal: Kelly Elmlinger, U.S. Army
    Silver Medal: Tatiana Perkins, U.S. Air Force
    Bronze Medal: Sarah Evans, U.S. Air Force

    Open Class
    Gold Medal: Maryann Miller, U.S. Marines
    Silver Medal: Kawaiola Nahale, U.S. Army
    Bronze Medal: Erin Stewart, U.S. Army

    Men’s 50 Meter Breaststroke
    SB8 Class
    Gold Medal: August O'Neill, U.S. Air Force
    Silver Medal: Leonard Anderson, U.S. Air Force
    Bronze Medal: Allan Armstrong, U.S. Army

    SB9 Class
    Gold Medal: Jamie Sclater, U.S. Marines
    Silver Medal: Raymond O'Donnell, U.S. Army
    Bronze Medal: Brian Boone, U.S. Army

    Women’s 50 Meter Breaststroke
    Gold Medal: Kawaiola Nahale, U.S. Army
    Silver Medal: Jennifer Kyseth, U.S. Air Force
    Bronze Medal: Erin Stewart, U.S. Army

    Men’s Relay
    Gold Medal: U.S. Air Force
    Silver Medal: U.S. Army
    Bronze Medal: U.S. Navy
    The 2014 Warrior Games showcase the resilient spirit of today’s wounded, ill or injured service members and Veterans from all branches of the military. After overcoming significant physical and behavioral health injuries, these athletes prove that life can continue after becoming wounded, ill or injured.

    Since 2010, approximately 200 wounded, ill and injured service members and Veterans have competed annually at the Warrior Games, a unique partnership between the Department of Defense and U.S. Olympic Committee Paralympic Military Program. Athletes representing the Army, Marine Corps, Navy, Air Force and Special Operations compete for gold in each of seven sports:


    • Archery
    • Cycling
    • Shooting
    • Sitting Volleyball
    • Swimming
    • Track and Field
    • Wheelchair Basketball

    LEAVE A COMMENT

    NEWS INFO

    Date Taken: 10.02.2014
    Date Posted: 10.02.2014 12:38
    Story ID: 144046
    Location: COLORADO SPRINGS, CO, US 

    Web Views: 100
    Downloads: 0

    PUBLIC DOMAIN